W kolejnych tomie serii prezentujemy przebieg początku wielkiego konfliktu, jaki wstrząsnął Europą, a który znany jest w historii jako Wojna Trzydziestoletnia (1618?1648).
Pierwsza część cyklu prezentuje przyczyny wybuchu wojny i jej przebieg na terenie Czech, które praktycznie pozostawione same sobie (rzeczywistej pomocy dostarczał powstańcom jedynie książę Siedmiogrodu Gábor Bethlen) walczyły z Habsburgami. W książce nie zaprezentowano całości tych zmagań, lecz w oparciu o nowo pozyskane źródła i opracowania skupiono się na najważniejszych wydarzeniach: bitwie na Białej Górze (1620), pacyfikacji Czech przez wojska Habsburgów oraz podpisaniu przez Gábora Bethlena pokoju z cesarzem w styczniu 1622 r.
W dalszej części przedstawiono działania wojenne prowadzone na terenie Niemiec, gdzie wojska katolickie, wiosną i latem 1622 r., starły się z armiami protestanckimi w bitwach pod Mingolsheim, Wimpfen i Höchst. W ich wyniku armie katolickie pokonały protestantów i zajęły Palatynat. Resztki wojsk ?zimowego króla? Czech i księcia elektora Palatynatu Fryderyka V umknęły wtedy do Alzacji, skąd wyruszyły do Niderlandów z odsieczą do oblężonego przez Hiszpanów Bergen-op-Zoom, gdzie zmierzyły się po drodze w krwawej bitwie pod Fleurus.
W następnym roku resztki protestanckiej armii, dowodzonej przez księcia Chrystiana Brunszwickiego, próbowały połączyć się z wojskami ks. Bethlena, który po raz kolejny wystąpił przeciwko Habsburgom, ale wobec przewagi wojsk katolickich usiłowały przedostać się do Niderlandów. Nieprzyjacielskie siły dopadły je i rozbiły w bitwie pod Stadtlohn w sierpniu 1623 r. Pozbawiona zapasów i wsparcia finansowego z zagranicy armia Mansfelda, ostatnia siła protestantów, przestała istnieć w 1624 roku. Z wojny wycofał się wtedy także i książę Siedmiogrodu.
(notka wydawcy)
Notka o autorze:
Witold Biernacki - absolwent Politechniki Częstochowskiej. Mieszka i pracuje w Częstochowie. Autor wielu wynalazków i patentów przemysłowych, które znalazły zastosowanie w wielu krajach. Autor wielu artykułów i książek dotyczących historii wojskowości antyku i XVI?XVII w., między innymi: ?Wojna na Morzu Egejskim. Koniec Imperium Ateńczyków 411-404 r. p.n.e.", ?Zółte Wody ? Korsuń 1648", ?Courtrai 1302", ?Wojna w Afryce. Ostatni akt drugiej wojny punickiej 204-202 p.n.e.", ?Bitwa pod Maratonem", ?Powstanie Chmielnickiego. Działania wojenne na Litwie w latach 1648-1649", ?Ajgospotamoj 405 r. p.n.e." i ?Biała Góra 1620?.
Dane szczegółowe:
Seria: Bitwy/Taktyka # 20
Spis treści:
Wstęp
1. Przyczyny wojny trzydziestoletniej
2. Powstanie czeskie
2.1. Bitwa pod Lomnicami
2.2. Bitwa pod Zablati
2.3. Bitwa na Białej Górze
3. Po Białej Górze
3.1. Koniec Unii Protestanckiej
4. Wojna na Morawach i Węgrzech
5. Wojna w Niemczech
6. Bitwa pod Mingolsheim
Mapki i schematy: 16
Zdjęcia i rysunki: 25
Miejsce i nr wydania: Zabrze, I wydanie
Waga: 344 g