9 sierpnia 378 roku pod Adrianopolem doszło do bitwy pomiędzy wojskami Gotów pod wodzą Fritigerna a armią rzymską cesarza Walensa. Siły Rzymian liczyły 30.000 ludzi, Gotów było trzykrotnie mniej. Wojska rzymskie poniosły sromotną klęskę. Goci otrzymali w trakcie bitwy wsparcie ze strony jazdy ostrogocko-alańskiej pod wodzą Alatheusa i Safraksa. Cesarz Walens poległ na placu bitwy, a wraz z nim kwiat dowództwa i armii wschodniorzymskiej.
(za Wikipedia - Wolna Encyklopedia)
Krwawy bój pod Adrianopolem uznawany jest za jedną z najważniejszych bitew czasów późnego cesarstwa rzymskiego, prowadzącą bezpośrednio do zdobycia przez Gotów Rzymu w 410 roku, a następnie do upadku całego państwa rzymskiego na zachodzie.
Jakie wydarzenia poprzedzały starcie, jak doszło do migracji Gotów i rozpoczęcia wojny w 376 roku? Czemu cesarz Walens nie poczekał na przybycie posiłków pod wodzą cesarza Gracjana? Czy Goci chcieli uniknąć bitwy czy tylko grali na zwłokę? Co zmienił w sytuacji Imperium pokój z 382 roku? Na te i wiele innych pytań, stara się odpowiedzieć niniejsza praca. Oparta na bogatym materiale źródłowym oraz na opracowaniach wybitnych specjalistów przybliża często pomijaną tematykę schyłku istnienia cesarstwa rzymskiego na zachodzie, nie koncentrując się jedynie na wydarzeniach z 9 sierpnia 378 roku, ale prezentując szerszą panoramę wydarzeń politycznych i militarnych od roku 363 po koniec IV wieku.
(nota wydawcy)
Notka o autorze:
Tomasz Szeląg (ur. 1980) absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ, aktualnie pracuje nad doktoratem w Katedrze Prawa Rzymskiego UJ. Interesuje się okresem późnego cesarstwa rzymskiego oraz statusem prawnym żołnierzy rzymskich. Współautor podręczników z prawa rzymskiego "Prawo rzymskie. Repetytorium" oraz "Prawo rzymskie. Zestaw ćwiczeń dla studentów prawa". Swoje artykuły z zakresu historii Rzymu ("Bitwa pod Mursą 351 r.", "Kampania perska cesarza Juliana") publikował na łamach kwartalnika "Taktyka i Strategia". W "Zeszytach Prawniczych UKSW" nr 6.2 (2006) ukazał się jego artykuł pt. "Kary i odznaczenia w rzymskim prawie wojskowym".
Dane szczegółowe:
Seria: Bitwy/Taktyka # 8
Spis treści:
Wstęp
1. Julian Apostata i wyprawa przeciwko Persji
2. Niespokojne lata 363-375
3. Goci
4. Armia rzymska
5. Droga do Adrianopola
6. Konsekwencje klęski
Aneksy:
Aneks I. Źródła:
1. Ammianus Marcellinus o cesarzu Julianie
2. Julian do Libaniosa o przygotowaniach i poczatkach wyprawy perskiej
3. Libanios o śmierci cesarza Juliana
4. Ammian Marcellinus o cesarzu Walentynianie
5. Okrócieństwo, chciwość, zawiść i bojaźliwość Walentyniana
6. Cnoty Walentyniana
7. Ammian Marcellinus o cesarzu Walensie
Aneks II. Kalendarium
Aneks III. (schematy formacji bitewnych i drzewa genealogiczne dynastii Konstancjusza Chlorusa i Gracjana Starszego)
Przypisy
Spis map i schematów
Bibliografia
Summary (English)
Rysunki czarno-białe pełnostronicowe: 6 ? Robert M. Jurga
1. ciężkozbrojny jeździec perski (katafrakt)
2. iliryjski piechur rzymski
3. wojownik wizygocki
4. piechur rzymski oddziałów Auxilia Palatina
5. rzymski klibanariusz
6. lekkozbrojny jeździec rzymski
Mapy: 9
Schematy: 5
Zdjęcia czarno-białe: 4
Miejsce i nr wydania: Zabrze , I wydanie
Waga: 235 g
Czytaj recenzje:
Jak cesarz Walens z Gotami wojował, Sebastian Chosiński