Powstanie Tupaka Amaru II było wielkim zrywem antykolonialnym, który ogarnął w latach 1780?1783 olbrzymie obszary kontynentu południowoamerykańskiego, od dzisiejszej Kolumbii po tereny współczesnej Argentyny. Dla większości zbuntowanych Indian wrogiem był każdy, kto nosił się z hiszpańska albo nie mówił językiem keczua lub ajmara. Indiańskiemu barbarzyństwu dorównywały okrucieństwa Hiszpanów. Wieszanie jeńców, kara garoty i rozrywanie końmi skazańców stały się normalną praktyką sił pacyfikujących powstanie. Męczeńska śmierć Tupaka Amaru i zagrożenie, jakim dla panowania Hiszpanii w Ameryce był wielki ruch tupakamarystowski sprawiły, że postać legendarnego przywódcy urosła do rangi jednego z największych bohaterów latynoamerykańskich, orędownika sprawiedliwości społecznej, indiańskiego mesjasza, prekursora dziewiętnastowiecznych ruchów rewolucyjnych w tej części świata i symbolicznego patrona współczesnych rebeliantów peruwiańskich.
(Notka od redakcji)
Notka o autorze:
Jarosław Wojtczak - historyk i bronioznawca zajmujący się dziejami Korony Brytyjskiej i historią obu Ameryk - Północnej i Południowej. Autor licznych książek z serii "Historyczne Bitwy", takich jak "Alamo-San Jacinto 1836", "Meksyk 1847", "Naseby 1645", "Quebec 1759" i "Bannockburn 1314". Osobne miejsce w zainteresowaniach badawczych autora zajmuje tematyka indiańska, czego ukoronowaniem są takie książki, jak "Big Hole 1877" czy "Powstanie Tupaka Amaru". Ostatnia z wymienionych książek stanowi pokłosie wyprawy Jarosława Wojtczaka do Peru, odbytej na przełomie 2006 i 2007 roku.
Dane szczegółowe:
Seria: Ars Belli nr 3
Spis treści:
Wstęp
1. "Śmierć tak wyszukana i wymagająca nie lada wysiłku"
2. Imperium kolonialne Hiszpanii w Ameryce
2.1. Podbój Ameryki
2.2. Hiszpański porządek kolonialny
2.3. Krótka historia oporu w koloniach hiszpańskich w Ameryce
3. Powstanie Tupaka Amaru
3.1. Wicekrólestwo Peru przed powstaniem Tupaka Amaru
3.2. Królewski wizytator José Antonio de Areche
3.3. José Gabriel Condorcanqui
3.4. Wybuch rebelii Tupaka Amaru
3.5. Sangarará
3.6. Oblężenie Cuzco
3.7. Imperium kontratakuje
3.7. Upadek Tupaka Amaru
3.8. Nowy Inka z Azangaro
4. Rebelia tupakamatystowska w Górnym Peru
4.1. Bunt Tomasa Katari
4.2. "Wybawiciel ludu Ajmara"
4.3. Żałosny koniec Tupaka Katari
5. Ostatnie walki powstańcze
6. Bilans ruchu tupakamarystowskiego
Zakończenie
Aneksy:
Aneks 1. Oddziały hiszpańskie uczestniczące w operacji przeciwko siłom Tupaka Amaru w marcu-kwietniu 1781 roku
Aneks 2. Lista głównych przywódców powstania osadzonych w więzieniu w Cuzco, poległych w walce i straconych w wyniku operacji marszałka del Valle przeciwko siłom Tupaka Amaru w marcu-kwietniu 1781 roku
Aneks 3. Rozdysponowanie ciał lub części ciał dziwięciu głównych przywódców rebelii, straconych na placu w Cuzco 18 maja 1781 roku
Aneks 4. wykaz członków rodziny Tupaka Amaru aresztowanych przez pułkownika Francisco Salcedo, corregidora i komendanta sił zbrojnych w prowincji Canas i Canches (Tinta)
mapy, bibliografia, indeks osób i nazw geograficznych, spis ilustracji i map
Zdjęcia czarno-białe: 24
Zdjęcia kolorowe: 16
Mapki: 3 czarno-białe
Miejsce i nr wydania: Warszawa , wydanie I
Waga: 418 g
Czytaj recenzje:
Na barykadach walka trwa, Sebastian Chosiński
Indiańska rebelia, Wojciech Kalwat