Tatarzy uderzyli najpierw z dużym impetem i wyparli dwie chorągwie kozackie, stojące z przodu ugrupowania, ale pod ogniem dział i piechoty natarcie ich załamało się. Kantymir, widząc, że i tutaj podczas obrony przewaga ogniowa przeciwnika jest zbyt duża, przez następną godzinę próbował wywabić Polaków z obozu. Stąd powtarzające się po sobie harce, połączone z ostrzałem tak z łuków jak i janczarek. Wojska Zamoyskiego nie broniły się rotami, a raczej spontanicznie bez porządku ?... skupiwszy się kilkadziesiąt, tak się strzelali z Tatarami, a Tatarowie w wielkie hufce się kupili, kiedy nasze spierali?. Podczas walki żołnierze zdobyli chorągiew Kantymira, którą przyniesiono następnie Zamoyskiemu. W starciu pochwycono również jednego więźnia.
(fragment książki)
Celem pracy oddanej do rąk Czytelnika jest opisanie wydarzeń kampanii 1618 roku oraz określenie celów strategicznych i politycznych, jakimi kierowały się obie strony konfliktu. Wobec ogromnej krytyki hetmana Żółkiewskiego autor dużo uwagi poświęcił temu właśnie wątkowi, starając się zrozumieć przyczyny takich, a nie innych działań wodza podczas opisywanej kampanii.
(od redakcji)
Notka o autorze:
Paweł Nowatkiewicz (ur. w 1975 r. w Warszawie), absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Specjalizuje się w historii wojskowości oraz dziejów najnowszych, a szczególnie historii służb specjalnych.
Aktualnie przygotowuje pracę doktorską dotyczącą jednej z organizacji wywiadowczych rządu londyńskiego działającej na ziemiach polskich w latach 1949?1954.
Dane szczegółowe:
Seria: Pola Bitew # 9
Spis treści:
Wstęp
1. Geneza konfliktu polsko-tureckiego i polsko-tatarskiego w latach 1605?1618
2. Wojska przeciwników
3. Pomiędzy Buszą a Oryninem
4. Wyprawa turecko-tatarska na ziemie Rzeczypospolitej
Zakończenie
Aneksy
A1. Komput wojska kwarcianego AD 1618 septembra obok Orynina
A2. List pewny do króla Zygmunta III albo raczej paszkwil na Żółkiewskiego hetmana koronnego
Spis map i schematów
Przypisy
Bibliografia
Rysunki kolorowe całostronicowe: 4 ? Andrzej Michalik
1. Hajduk z zaciągu koniuszego koronnego Krzysztofa Zbaraskiego
2. Janczar z oddziałów bejlerbeja Rumelii Iskandera paszy
3. Jeździec tatarski straży przedniej sułtana-gałgi Dewleta Gereja
4. Dobosz z chorągwi wojska kwarcianego
Ilustracje czarno-białe: 9
Mapki i schematy: 7
Miejsce i nr wydania: Zabrze, I wydanie
Waga: 179 g